OBUKESPECIJALIZOVANI PRISTUP
ZNAČAJ OBUKA
Obrazovanje u oblastima antikorupcije i dobrog upravljanja predstavlja važan korak za izgradnju kulture integriteta u društvu. Svrha edukacije o ovim temama jeste podizanje svesti o negativnim efektima korupcije i pozitivnim promenama koje donosi sprovođenje principa dobrog upravljanja, sticanje veština i znanja potrebnih za identifikaciju i sprečavanje nepravilnosti i promovisanje vrednosti.
PROSPECTOR TIM NUDI SLEDEĆE USLUGE:
- dizajniranje programa i sprovođenje specijalizovanih obuka o različitim temama iz oblasti antikorupcije, dobrog upravljanja i etike i etičkog liderstva za zainteresovane institucije, kompanije i organizacije civilnog društva;
- razvijanje i sprovođenje specijalizovanih programa edukacije iz oblasti antikorupcije i dobrog upravljanja za zainteresovane visokoškolske ustanove.
OBUKA ZA PREDSTAVNIKE JLS
RADIONICA O METODOLOGIJI ZA PRAĆENJE I IZVEŠTAVANJE O PRIMENI LOKALNOG ANTIKORUPCIJSKOG PLANA
Predstavnik našeg tima, Jovan Nicić bio je predavač na Radionici za razmenu iskustava na temu Metodologija za praćenje i izveštavanje o primeni lokalnog antikorupcijskog plana, koja je održana 17. i 18. oktobra 2019. godine u Beogradu.
Cilj radionice bio je predstavljanje i testiranje metodologije putem simulacije postupka praćenja i izveštavanja o realizaciji jedne od mera iz lokalnog antikorupcijskog plana (LAP), kao i razmena iskustava i mišljenja o ovoj temi predstavnika jedinica lokalne samouprave.
Jovan Nicić pripremio je i vodio sesiju posvećenu simulaciji postupka praćenja i izveštavanja o primeni mera iz LAP-a. Učesnici su imali prilike da na pripremljenim primerima provežbaju korake i aktivnosti koje u ovom procesu moraju da preduzmu članovi Radnog tela za praćenje primene LAP, kako bi ocenili stepen ispunjenosti mera iz tog dokumenta. Tokom diskusije o mogućim izazovima u procesu praćenja i izveštavanja o primeni LAP, učesnici su izneli sugestije za dodatno unapređenje metodoloških pravila.
Radionici su prisustvovali predstavnici Šapca, Plandišta, Sombora, Dimitrovgrada, Užica, Medveđe, Boljevca i Subotice, kao i predstavnici Agencije za sprečavanje korupcije.
Radionica je organizovana u okviru projekta „Unapređenje dobrog upravljanja na lokalnom nivou“, koji se realizuje preko programa „Podrška Vlade Švajcarske razvoju opština kroz unapređenje dobrog upravljanja i socijalne uključenosti – Swiss PRO“, a koji sprovodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS) u partnerstvu sa SKGO.
EDUKACIJA STUDENATA O ANTIKORUPCIJSKIM TEMAMA
PRAVNA KLINIKA ZA ANTIKORUPCIJU
U periodu od 2019. do 2021. godine, naš tim je pružao konitinuiranu podršku Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu u osmišljavanju, organizovanju i sprovođenju teorijskog i praktičnog dela rada Pravne klinike za antikorupciju, koja predstavlja poseban interaktivan metod obrazovanja za studente četvrte godine osnovnih studija.
U ovom procesu, posebnu pažnju posvetili smo unapređenju sadržaja teorijskog i praktičnog dela rada, na osnovu analize i evaluacije prethodnih programa Klinike, kao i iskustava iz uporedne prakse.
Više detalja o radu Pravne klinike za antikorupciju u ovom periodu možete videti u programima za školsku 2019/2020 i školsku 2021/2022.
Naš tim je uredio i Priručnik za Pravnu kliniku za antikorupciju. Ovaj priručnik predstavlja skup tekstova koji obrađuju relevantne međunarodne standarde u oblasti borbe protiv korupcije, pregled nacionalnog normativnog i strateškog okvira u ovoj oblasti i najznačajnije mehanizme po pitanju prevencije i represije korupcije. Tekstovi nude čitaocu specifičan uvid u mehanizme koji se primenjuju u Srbiji, jer su među autorima praktičari u pojedinačnim oblastima. Ujedno, Priručnik prati osnovnu intenciju i svrhu Pravne klinike za antikorupciju, a to je da studenti – budući profesionalci – steknu dodatna znanja na ovom polju.
Podrška radu Pravne klinike za antikorupciju Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu realizovana je u okviru sprovođenja USAID projekta za odgovornu vlast.
ONLINE OBUKE
ONLINE KURS ZA PROCENU RIZIKA KORUPCIJE
U saradnji sa Sekretarijatom Regionalne antikorupcijske inicijative, Prospector tim razvio je online kurs Procena rizika korupcije: Identifikovanje i upravljanje rizicima.
Kurs je fokusiran na upravljanje rizicima korupcije na institucionalnom nivou i zasnovan je na nacionalnim i međunarodnim iskustvima u ovoj oblasti. Cilj kursa je da praktičarima pruži dodatna znanja i pomogne im da unaprede sprovođenje procene rizika korupcije u svom svakodnevnom radu. Imajući to u vidu, namenjen je, pre svega, profesionalcima iz javnog i civilnog sektora sa određenim iskustvom u radu, a može biti koristan i za predstavnike međunarodnih organizacija, akademske zajednice i studente.
Online kurs je dostupan na internet stranici Regionalne antikorupcijske inicijative
OBUKE O NEPRIMERENIM UTICAJIMA NA SUDIJE I TUŽIOCE
NAPREDNE OBUKE O PREPOZNAVANJU I ZAŠTITI OD NEPRIMERENOG UTICAJA NA SUDIJE
U januaru i martu 2022. godine, predstavnici Prospector tima, Jovan Nicić i Ana Arsenijević Momčilović, realizovali su dve napredne obuke za buduće predavače o prepoznavanju i zaštiti od neprimerenog uticaja na sudije. Na ovim obukama, koje su održane u Beogradu i Novom Sadu, učestvovalo je 10 sudija – budućih realizatora obuke o ovoj temi.
Tokom prve obuke učesnici su imali prilike da utvrde znanje o konceptu nezavisnosti sudstva kroz prikaz međunarodnih standarda u ovoj oblasti, kao i da se upoznaju sa primerima iz uporedne prakse o postupanju nadležnih institucija u slučajevima različitih tipova neprimerenog uticaja na sudije. Naš tim je predstavio i sadržaj jednodnevne obuke o ovoj temi, koju će učesnici realizovati u budućnosti, u okviru programa Pravosudne akademije.
Tokom druge obuke, učesnici su imali priliku da steknu dodatna znanja o primeni principa učenja odraslih u praksi i uvežbaju primenu odgovarajućih tehnika rada za izvođenje buduće obuke o prepoznavanju i zaštiti od neprimerenog uticaja. Svi učesnici su uspešno izveli izabrane delove buduće obuke o ovoj temi i od našeg tima dobili povratne informacije i savete.
Obuke su realizovane u okviru sprovođenja projekta Evropske unije i Saveta Evope Jačanje nezavisnosti i odgovornosti pravosuđa u Srbiji.
NAPREDNA OBUKA O PREPOZNAVANJU I ZAŠTITI OD NEPRIMERENOG UTICAJIMA NA JAVNE TUŽIOCE
U septembru 2022. godine, članovi našeg tima, Jovan Nicić i Ana Arsenijević Momčilović pripremili su i realizovali naprednu obuku za buduće predavače o prepoznavanju i zaštiti od neprimerenog uticaja na nosioce javnotužilačke funkcije. Na ovoj obuci, koja je održana u Aranđelovcu, učestvovalo je osam nosilaca javnotužilačke funkcije – budućih realizatora obuke o ovoj temi.
Tokom obuke učesnici su imali prilike da utvrde znanje o konceptu samostalnosti javnog tužilaštva i zaštite od neprimerenog uticaja, kroz prikaz međunarodnih standarda u ovoj oblasti, kao i da se upoznaju sa primerima iz uporedne prakse o postupanju nadležnih institucija u slučajevima različitih tipova ovog uticaja na javne tužioce. Članovi našeg tima predstavili su i sadržaj jednodnevne obuke o ovoj temi, koju će učesnici realizovati u budućnosti, u okviru programa Pravosudne akademije.
Učesnici su imali priliku da steknu dodatna znanja o primeni principa učenja odraslih u praksi i uvežbaju primenu odgovarajućih tehnika rada za izvođenje buduće obuke o prepoznavanju i zaštiti od neprimerenog uticaja. Svi učesnici su uspešno izveli izabrane delove buduće obuke o ovoj temi i od članova našeg tima dobili povratne informacije i savete.
Obuka je realizovana u okviru sprovođenja projekta Evropske unije i Saveta Evope Jačanje nezavisnosti i odgovornosti pravosuđa u Srbiji.
OBUKE ZA PROCENU RIZIKA KORUPCIJE U PROPISIMA
NACIONALNE OBUKE ZA PRIMENU SMERNICA SA KONTROLNIM LISTAMA ZA PROCENU RIZIKA KORUPCIJE U PROPISIMA ZA SEKTORE VISOKOG OBRAZOVANJA I JAVNIH PREDUZEĆA U JURISDIKCIJAMA U REGIONU JUGOISTOČNE EVROPE
U periodu maj – oktobar 2022. godine, članovi našeg tima, Jovan Nicić i Nemanja Nenadić, pripremili su i realizovali u saradnji sa Sekretarijatom Regionalne antikorupcijske inicijative prilagođene obuke za primenu Smernica sa kontrolnim listama za procenu rizika korupcije u propisima za sektore visokog obrazovanja i javnih preduzeća u Tirani, Sarajevu, Podgorici, Skoplju i Prištini. Na ovim obukama učestvovalo je ukupno 74 učesnika – predstavnika relevantnih institucija i organizacija civilnog društva.
Opšti cilj obuka bio je razvijanje kapaciteta učesnika da aktivno sprovode sektorsku procenu rizika korupcije u propisima, čime se doprinosi i jačanju ovog mehanizma u praksi zemalja regiona. Program obuke je obuhvatao:
- upoznavanje sa konceptom i karakteristikama sektorske procene rizika korupcije u propisima;
- predstavljanje Smernica sa kontrolnim listama, kao i glavnih kategorija regulatornih faktora rizika korupcije, uz korišćenje primera iz prakse;
- prilagođene praktične vežbe tokom kojih su učesnici u manjim grupama imali prilike da primene Smernice sa kontrolnim listama na izvodima iz zakona koja regulišu sektore visokog obrazovanja i javnih preduzeća.
REGIONALNI SKUP O PROCENI RIZIKA KORUPCIJE U PROPISIMA ZA SEKTORE VISOKOG OBRAZOVANJA I JAVNIH PREDUZEĆA
U saradnji sa Sekretarijatom Regionalne antikorupcijske inicijative, naš tim je pripremio Regionalni skup o proceni rizika korupcije u propisima za sektore visokog obrazovanja i javnih preduzeća, koji je održan u Beogradu 5. aprila 2023. godine. Regionalni skup okupio je 18 učesnika – predstavnika relevantnih institucija i organizacija civilnog društva iz jurisdikcija regiona. Na ovoj radionici, članovi Prospector tima, Jovan Nicić i Nemanja Nenadić, održali su sesije posvećene praktičnim smernicama za sprovođenje procene rizika korupcije u propisima za sektore visokog obrazovanja i javnih preduzeća.
Opšti cilj Regionalnog skupa bio je jačanje kapaciteta nadležnih institucija i organizacija civilnog društva za sprovođenje sektorske procene rizika korupcije u propisima i podsticanje primene ovog mehanizma za otklanjanje/smanjenje potencijalnih nepravilnosti u praksi na osnovu zakonskih rešenja. Tokom skupa, predstavnici antikorupcijskih tela, nadležnih institucija za sektore visokog obrazovanja i javnih preduzeća i organizacija civilnog društva su imali prilike da razmene iskustva u oblasti sektorske procene rizika korupcije u propisima; testiraju primenu kontrolnih lista za sprovođenje procene rizika korupcije u propisima za ove sektore, te razmene primere dobre prakse i naučene lekcije iz sprovođenja ovih dokumenata.
OBUKE ZA PROCENU RIZIKA KORUPCIJE
NACIONALNE OBUKE ZA PRIMENU SMERNICA SA KONTROLNIM LISTAMA ZA PROCENU RIZIKA KORUPCIJE ZA SEKTORE VISOKOG OBRAZOVANJA I JAVNIH PREDUZEĆA
U periodu maj – oktobar 2022. godine, članovi našeg tima, Jovan Nicić, Ana Arsenijević Momčilović i Miloš Mojsilović, pripremili su i realizovali u saradnji sa Sekretarijatom Regionalne antikorupcijske inicijative prilagođene obuke za primenu Smernica sa kontrolnim listama za procenu rizika korupcije za sektore visokog obrazovanja i javnih preduzeća u Tirani, Sarajevu, Podgorici i Skoplju. Na ovim obukama učestvovalo je ukupno 53 učesnika – predstavnika relevantnih institucija iz ovih jurisdikcija.
Opšti cilj obuka bio je razvijanje kapaciteta učesnika da u svom svakodnevnom radu primenjuju Smernice sa kontrolnim listama. Program obuka obuhvatao je:
- upoznavanje sa konceptom i karakteristikama sektorske procene rizika korupcije, kao i koracima u njenom sprovođenju i glavnim preduslovima za uspešnu primenu;
- predstavljanje Smernice sa kontrolnim listama;
- prilagođene praktične vežbe tokom kojih su učesnici u manjim grupama imali prilike da primene Smernice sa kontrolnim listama na hipotetčkim slučajevima, uz podršku članova našeg tima.
REGIONALNA RADIONICA O PROCENI RIZIKA KORUPCIJE ZA SEKTORE VISOKOG OBRAZOVANJA I JAVNIH PREDUZEĆA
U saradnji sa Sekretarijatom Regionalne antikorupcijske inicijative, naš tim je pripremio Regionalnu radionicu o proceni rizika korupcije za sektore visokog obrazovanja i javnih preduzeća, koja je održana u Beogradu 4. aprila 2023. godine. Regionalna radionica okupila je 13 učesnika – predstavnika relevantnih institucija iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Severne Makedonije i Srbije. Na ovoj radionici, članovi Prospector tima, Jovan Nicić i Ana Arsenijević Momčilović, održali su sesije posvećene praktičnim smernicama za sprovođenje procene rizika korupcije u sektorima visokog obrazovanja i javnih preduzeća.
Opšti cilj Regionalne radionice bio je jačanje kapaciteta nadležnih institucija za sprovođenje sektorske procene rizika korupcije. Tokom radionice, predstavnici antikorupcijskih tela i nadležnih institucija za sektore visokog obrazovanja i javnih preduzeća su imali prilike da razmene iskustva u oblasti procene rizika korupcije; testiraju sprovođenje Smernica sa kontrolnim listama za procenu rizika korupcije za ove sektore; razmene primere dobre prakse i naučene lekcije iz sprovođenja ovih dokumenata i dobiju praktične savete za njihovo dalje promovisanje u svojim jurisdikcijama.